Tattoo Image, tetovací studio Prostějov

Piercing jazyku

Často používaný piercing. Pozor! Je velice nebezpečný při neodborné či amatérské aplikaci! Hrozí porucha citlivosti, slinných žláz, krevního a nervového zásobení tkáně.

Vlivem nahromadění řídkého pojiva v okolí svalové tkáně jazyka dochází k otoku a proto je nutné aplikovat pro čerstvý piercing šperk delší a až po zhojení jej vyměnit za kratší činku. Otok totiž může dosáhnout až dvojnásobku původní velikost jazyka. Bývá výraznější u rozměrnějších jazyků (u mužů) a také čím více je piercing umístěn vzadu, tím masivnější je i otok. Reakce jsou však velice individuální. Piercing jazyka je téměř bezbolestný, ovšem cca 3-4 dny poté jazyk mimo již zmíněného otoku bolí, většinou též bolí a otečou krční uzliny.

Po každém jídle je nutno vypláchnout si ústa čistou vychlazenou vodou, v prvních dnech lépe převařenou. Používání desinfekčních prostředků vzhledem k ochranné funkci mikroflory dutiny ústní a protilátek obsažených ve slinách není nutné. Pokud se použije ústní voda, neměla by obsahovat alkohol a ředit by se měla max. na 1/4 koncentrace.

Během fáze hojení není vhodné odstraňovat barbellu z piercingu - kanálek se velice rychle zatáhne. I během vyhojení piercingu u některých osob dochází k zatažení piercingového kanálku velice rychle, někdy i během 1 dne. Je vhodné každý den zkontrolovat dotažení závitů, aby nedošlo k vyšroubování a následnému polknutí šperku (to není problém, kulička samovolně vyjde během dvou tří dnů ,pouze je dobré mít v zásobě kuličku náhradní). Šperk vdechnout nelze.

Častým dotazem bývá, zda šperk nepoškozuje zubní sklovinu či dásně. To samozřejmě záleží na umístění, délce činky a velikosti kuliček. Vyšší riziko je také u lidí, kteří mají zvýšenou tendenci si se šperkem v ústech "hrát". U dlouhých činek se může při jídle přihodit nepříjemné skousnutí kuličky, což může mít za následek ulomení zubu. Proto doporučujeme nepřehánět to s délkou činky. Vhodná alternativa je též šperk z bioplastu, ten je ovšem méně trvanlivý, skousnutí většinou nevydrží (je vhodné pořídit si kuličky do zásoby).